FORUM STOLARSKIE

Inne - Odkurzacze

vaju - 2008-10-28, 17:37
Temat postu: Odkurzacze
Chcę zakupić odkurzacz i znalazłem Kress
Cena przystępna, prezentuje się dobrze. Generalnie ma być podłączony do domina festoola, aczkolwiek na pewno przyd się poza tym.
Jakie macie odkurzacze, jakie polecacie, ogolnie jakie macie uwagi do zakupu odkurzacza?
No i jak to działa te gniazdko do podłączenia elektronarzędzia, czy jak włącza się elektronarzędzie to automatycznie startuje odkurzacz?

Tomanek - 2008-10-28, 19:07

Mam ten odkurzacz, kupiłem go jakiś miesiąc temu na allegro i stosunek ceny do jakości uważam bardzo dobry. Poza odkurzaniem używamy go z Domino. Tak jak napisałeś po włączeniu elektronarzędzia odkurzacz sam startuje a po wyłączeniu pracuje jeszcze kilka sekund odsysając pozostałości pyłów/wiórów. Dla porównania mam też Karchera NT 27/1 (bez gniazda elektronarzędzi) i choć moc niewiele większa to do odkurzania jest jak wichura, osprzęt również lepiej wykonany, lepszej jakości, kupiłem go zanim potrzebowałem odkurzacza do elektronarzędzi. Niemniej Kress sprawuje się równie dobrze i mogę go polecić.
adi - 2008-10-28, 19:12

Ja mam dwa, jeden to matrix chyba 1200W - dobra siła ciągu, po roku poszedł włącznik, raz pracownik nie opróżnił go i przy szlifowaniu zajechał silnik, filtr stosunkowo mały i siła ciągu potrafi go odrobinę zgnieść kiedy zabije się trocinami (polecam sposób z pończochą na filtrze - dużo mniej czyszczenia), automatyczne włączanie nie działa z urządzeniami małej mocy (np. szlifierka oscylacyjna 200W).
Drugi to Bosch GAS 11-30F - kupiłem używany z zepsutym silnikiem, wstawiłem silnik 1200W od starego domowego LG i hula aż miło - filtr duży wzmacniany blaszaną dziurkowaną obudową od wewnątrz, włącza się elegancko pod każdym elektronarzędziem, robi przeważnie przy szlifowaniu mimośrodową (w końcu bez maski można przeżyć), jestem z niego bardzo zadowolony - Matrix poszedł do odkurzania warsztatu :mrgreen: (obydwa odkurzacze to bezworkowce)

gkulka - 2008-11-01, 19:47

Też posiadam Matrix'a, i sprawdza się bardzo dobrze. Przetrzymał ostatnio odkurzanie po gładziach :-) . Do niewątpliwych zalet można zaliczyć chyba najtańsze z istniejących filtry. Wada - dość krótki waż w zestawie.Jak go odpalam razem z heblem 1500W to sąsiedzi klną na potęgę :-) Dla amatora dłubiącego w drewnie[tak jak ja] jest git.
Zapłaciłem za niego na Alledrogo chyba jakieś 180pln.

GrzegorzH - 2009-04-23, 11:31

Też mam Matrix'a (LEROY M. chyba 230zł nie chciałem na allegro kupować)

Powiem o wadach: z początku głośny i świszczący na maksa, po pewnym czasie się chyba przeciera i pracuje ciszej.
Bardzo krótki beznadziejny wąż ssący, w dodatku dosyć sztywny- brak końcówek do podpięcia do elektronarzędzi.

Mimo wad jestem zadowolony - po przedłużeniu/wymiany węża jest OK.
bezworkowy z możliwością zapięcia worka, wtedy filtr główny "harmonijka" nie zapycha się pyłem.

Sposobu z pończochą jeszcze nie próbowałem ;-)

dolar13 - 2009-04-23, 12:07

Mam Matrixa i niestety ma on podstawowa wadę taka ze połowę z tego co zbieżne wyrzuca górą, przy podłączeniu go do zgłębiarki i cięciu mam zapylony cały warsztat.
kapec - 2009-04-23, 17:24

po 10 latach pracy u szefa który nie widział sensu inwestowania w dobry sprzęt, w swoim biznesie wole kupić raz na długo . Jestem za sprzętem festool mam ctl midi ,idealny na montażu ,wpinam na niego systainery i nie muszę biegać po schodach z każdym narzędziem oddzielnie , jest bardzo cichy W oryginale nie ma worka wielorazowego ale na aukcjach zamowiłem taki , nie ma problemu z zapychaniem filtra bo jest płaski i wiecej miesci sie do zbiornika
marko3T - 2009-04-24, 11:57

Ja używam odkurzacza Stihl SE61E (z gniazdem) niezły za przystepną cene. Można pracować z workiem lub bez. Lepszy ciag ma bez , ale ja pracuje głównie w mdfie i w takim wypadku szybko zapycha filtr, "otrząsanie" niewiele daje.

Pracuje u mnie pod mimośrodową i frezarką.

winer123 - 2009-05-07, 19:30

Vaju kupiles ten odkurzacz? Bo tez zastanawiam sie nad nim. Czy w cenie tak do 650 zl mozna kupic pozadny odkurzacz? Zastanawiam sie nad tym Kress... a moze polecany przez was matrix? Odkurzacz nie bedzie podpinany do zadnych elektronarzedzi, bedzie sluzyl to odkurzania wylacznie np szlicht przed i po zagruntowaniu, odkurzaniu podlog przed lakierowaniem itp.
lignoston - 2009-05-07, 22:37

Właśnie sobie przypomniałem że mam festoola jedyne co przy nim robiłem to szyty worek na pył wielokrotnego użytku,działa bez zarzutu 6 lat podłaczam do niego elektronarzędzia podpinam systenery podczas transportu traktuję jako taboret na montażu.
Fetool jest drogi ale kupuje się go raz polecam,odkurzacz oczywiście.

winer123 - 2009-05-13, 15:26

Dzis dostarczono mi ten odkurzacz kress na razie moge powiedzieci tylko tyle ze ma dobra sile ciagu. Zobaczymy jak sie bedzie sprawowal :-)
Rysiek - 2010-03-25, 17:38

witam, czy może spotkaliście się z rozgałęznikiem na koniec rury , tak żebym mógł podłaczyć odkurzacz do maszyny i do osłony tarczy (pilarka PTS10) no amatorska oczywiście
Rysiek - 2010-10-01, 19:48

witam! Zastanawiam się również nad kupnem odkurzacza przemysłowego ,głównie do podłączenia elektronarzędzi i do posprzątania po robocie , nie znalazłem na forum (może żle szukałem) opini o takich modelach STARMIX ISC ARD-1425 EWS, makita 446L, festool midi i CT26E, Bosch GAS25, Metabo, DeWalt. Zdaje się ,że starmix robi odkurzacze dla boscha, metabo, makity. Chcę rozpocząć działalność , montaż kuchni, szafy wnękowe itp. Ponieważ będą pieniążki do wydania to chciałbym je w miarę dobrze wydać .Festoole fajne ale mają drogie woooory.A co myślicie o tym autootrząsaniu filtrów?? Proszę o podpowiedz , bądz jakieś ciekawe sugestie.
decodrew - 2010-10-01, 20:27

Cyklonik + odkurzacz > bez worków bez filtrów bez większych problemów.
http://www.youtube.com/watch?v=hSx1eRxJLsw
Na forum jest odpowiedni topik o cyklonach DIY etc.

SETA - 2010-10-01, 20:39

Mam od roku Boscha GAS50. Jestem z niego bardzo zadowolony, choć katujemy go bez litości. Otrząsacz filtrów w moim przypadku nieodzowny, bez niego filtry by szybko padły.
Jedyna wada, to za mały przekrój węża i końcówek, ale ten problem występuje we wszystkich markach. Firmowe worki papierowe są drogie, ale lepsze, wytrzymalsze i tańsze są niefirmowe worki z włókniny.

zbmb - 2010-10-01, 20:50

od 3 lat mam dwa odkurzacze niefirmowe (czajna) kupione na alledrogo
z
synchronicznym wlaczaniem i wylaczaniem bez wora i trzepania filtra :oops:
1 sztuka kosztowala 200 zl
maja tez funkcje odkurzania na mokro
i nie chcą sie zepsuc... :mrgreen: \
ps
kupilem 2 szt bo pomyslałem ze jeden sie zaraz zepsuje... :shock:

jaco - 2010-10-01, 20:56

Mam festoola MIDI. Lubię narzekać, ale tutaj zupełnie nie ma na co :-(
SETA - 2010-10-01, 21:06

My używamy odkurzacza do sprzątania ekstremalnego (gruz, piasek, pył lakierniczy). Z elektronarzędziami nie pracuje wcale.
darecki - 2010-10-01, 21:10

mam odkurzacz Hitachi z filtrem i membraną (bez workowy) od 2005r.
ciągnie tak mocno że jak jest pełny to ciężko wyjąć górę z filtrem , duży zbiornik , automatyka , polecam

vaju - 2010-10-02, 13:34

darecki napisz coś wiecej o tym odkurzaczu
kibic - 2010-10-02, 16:04

Vaju: jeszcze sie nie zdecydowałeś na konkretny model? :-)
Jeśli masz tego Kressa to napisz jaki jest po kilkunastu miesiącach eksploatacji i czy uciążliwe jest to, że nie ma funkcji otrząsacza kurzu. To chyba najtańszy firmowy odkurzacz dostępny na rynku i myśle nad nim. [/fade]

RobWan - 2010-10-02, 17:38

Otrząsanie dobre jak szlifujesz lakier. Jak drewno czy kurz od lamelownicy to się obejdzie bez otrząsania.
Ale lepiej mieć niż nie mieć. :-D

Robert

kibic - 2010-10-02, 17:47

A to jeden problem mniej bo lakier szlifuje ręcznie bo na kantach sie przeciera, zwłaszcza jak jest bejcowane pod spodem.
Rysiek - 2010-10-02, 17:48

jaco , a ten MIDI jest chyba bez otrząsacza filtra ,czy są do niego zamienniki filtry lub zamiennik worka wielokrotnego użytku? no panowie a co ze STARMIXAMI?
Rysiek - 2010-10-02, 17:49

oczywiście chodziło mi o zamienniki worków papierowych
awaria - 2010-10-02, 18:05

U nas jest MIDI i jakiś starszy model 44???

Do midi nie ma worków materiałowych/płuciennych
A do tego wielkiego jest orginał z tkaniny.

Jesli chodzi o zasysanie to MIDI jest w tyle za wielkim.

MIDI tylko na montaże i to te mniej śmiecące.

Na warsztacie w pierwszej kolejności wielki pracuje.

jaco - 2010-10-03, 10:00

Do MIDI jest worek płócienny wielokrotnego użytku, ale trzeba go kupić oddzielnie, ale kosztuje tyle co odkurzacz KRESS :mrgreen: Otrząsacza nie ma.
SETA - 2010-10-03, 10:06

Worki "szmatkowe" są na allegro do różnych odkurzaczy i są tanie.
awaria - 2010-10-03, 12:30

to nas wprowadził w bląd przedstawiciel, jak skonczą sie papierowe to sie zamówi z tkaniny. Jak to dobrze ze czasami dysponujemy "firmową kaską":):):):)
Piotr-gka - 2010-10-03, 12:38

poprosiłem ciotke i z tkaniny na wsypy do poduszek + dobry suwak uszyła mi worek to odkurzacza, mocowanie przykleiłem od papierowego, narazie trzyma
Rysiek - 2010-10-03, 22:32

możesz podać jakieś adresy , ja znalazłem narazie firmę PROFILTERS http://allegro.pl/sklep/5...odkurzaczy-prof
darecki - 2010-10-04, 17:42

vaju napisał/a:
darecki napisz coś wiecej o tym odkurzaczu

co chcesz konkretnie widzieć ?

Rysiek - 2010-10-05, 11:47

tańsze zamienniki worków wielokrotnego użytku do festoola midi i CT 26E oraz do wyżej wymienionych bo oryginały to 400-600 zł
sandak - 2011-01-14, 19:15

Witam!
a ma ktoś was takowy odkurzacz???

Odkurzacz warsztatowy 1250W 59G606 Graphite,
lub ma na sprzedaż za 300 zł jakiegoś festoola???:) :-)

Miałby służyć do frezarki GW, wiercenia w betonie, ew szlifowania mimośrodem i sprzątania u klienta...

Pozdrawiam!

kibic - 2011-01-25, 18:31

A nie przeszkadza Wam wąż przy robocie? Ja np. nie mogę strugać elektrycznym strugiem z odkurzaczem bo wąż ogranicza prowadzenie, ciężko równo utrzymać struga a w przypadku krawędzi jest to duzy problem.
jaco - 2011-01-25, 18:40

A próbowałeś podwiesić wąż?
kibic - 2011-01-25, 18:46

Przy szlifowaniu to wystarczy ale przy strugu nie za bardzo ale może nabiore wprawy:-)
Armagedon - 2011-01-25, 19:14

kibic, a nie mas zprzypadkiem weza zbyt sztywnego??? moze wartoby zmienic na miekki...
kibic - 2011-01-25, 20:39

Też tak myślałem ale zobaczyłem inne i nie widze różnicy. Nie wiem, może po prostu trzeba się nauczyć operować z odkurzaczem.
lignoston - 2011-03-04, 18:51

Muszę kupić odkurzacz który będzie podpięty tylko do szlifierki festoola tej z małym skokiem do szlifowania lakieru nawierzchniowego przed polerowaniem.
Nie chcę wydawać kasy na festoola małykać tylko pyłek ze szlifierki i zastanawiałem się nad
Odkurzacz 1600W STANLEY STN 22 X (STN22X)
http://www.makita.sklep.p...ml?cPath=162_31 czymś takim co o tym sądzicie ?

jaco - 2011-03-04, 19:00

W tej cenie postawiłbym na Kressa.
lignoston - 2011-03-04, 19:04

Też się nad nim zastanawiam tylko nie wiem czemu lepszy,stanleya mam na miejscu łącznie z serwisem.
jaco - 2011-03-04, 19:13

No powiem szczerze, że ja też nie wiem. Ale biorąc pod uwagę całą markę to Stanley jest raczej dobrej klasy sprzętem dla majsterkowicza. Kress celuje już nieco wyżej.
Średnią, ale przyzwoitą opinię o stanleyu wyrobiłem sobie na podstawie ręcznych narzędzi - dłuta, mlotki itp. A ze słyszenia wiem o pochlebnych opiniach dotyczących młotowiertarek Kressa.

tomekz - 2011-03-04, 19:57

jaco napisał/a:
Kress celuje już nieco wyżej.
To jest odkurzacz bezworkowy ?
psiczka - 2011-03-04, 20:44

Ja kupiłem używany , przywieziony z Niemiec odkurzacz marki Nilfisk . Według mnie nie ma co przepłacać za znaną markę dla której odkurzacze produkuje albo Nilfisk albo Starmix.
Jeśli nie szlifujecie ścian nie warto płacić za automatyczne trzepanie wora, wystarczy ręczne i przecież można założyć jakieś zwykłe papierowe worki no name .
Mój odkurzacz jest bez workowy , ale założyłem jakieś podróby żeby filtr za szybko w tekst naruszający regulamin forum nie dostał.

US - 2011-03-04, 20:49

psiczka napisał/a:
nie warto płacić za automatyczne trzepanie wora

i tu bym polemizował - może zła trzepaczka?

psiczka - 2011-03-04, 21:57

US
trzepaczka jest gut , ale jeśli chodzi o automatyczne otrząsanie filtra to denerwujące jest to dudnienie co kilkadziesiąt sekund. Akurat mnie to irytuje, ale innych nie musi.
Jeśli stosuje się worki to automat według mnie tylko przeszkadza.
Ale to tylko zdanie płyciarza co stolarzem zwać się nie godzien. :-P

kibic - 2011-03-30, 20:28

Mam Starmixa i ten automat do otrzepywania prawie mi się nie włacza i co jakiś czas sam go włączam. Nie wiem czy coś jest zepsute czy są jakieś ustawienia od jakiego poziomu ma sie włączyć.
No i jeszcze jedno spostrzeżenie z pracy z odkurzaczem. Zastanawiając się nad zakupem odkurzacza śmiałem się z bajeru Festool'a, z tego węża, który się nie elektryzuje. Teraz widze, że to bardzo przydatna cecha bo mnie kopie jak cholera. :-)

Nefris - 2011-03-30, 21:07

kibic napisał/a:
bajeru Festool'a, z tego węża, który się nie elektryzuje.

Protool ma to samo, ale wąż kosztuje ok 350 zł.

jaco - 2011-03-30, 21:58

Protool i Festool to bliźniaki :-D
Philwood - 2011-08-27, 22:36

Polecicie przyzwoity odkurzacz za w miarę przystępną cenę? Do żyrafy (szlifowanie gładzi).
Używane sporadycznie, raczej małe powierzchnie.
Sprawdzał ktoś żywotność tych tańszych odkurzaczy w takich warunkach?
Dzięki za pomoc. :-)

RobWan - 2011-08-28, 00:56

Ale to nie forum malarskie. :lol:
Gips najgorszy ze wszystkich pyłów.
Nie jeden centralny odkurzacz umarł podczas wykończania wnętrza.

Robert

US - 2011-08-28, 08:42

RobWan napisał/a:
Gips najgorszy
To fakt, bezlitośnie niszczy, doświadczyłem tego niestety...
Robert, nie żebym się czepiał... tak tylko, gwoli jasności... bo mi jakoś dziwnie makabrycznie zabrzmiało następne zdanie... Chyba jednak powinno być - "wykańczania wnętrza" - tak mówi prof. Bralczyk

SETA - 2011-08-28, 10:40

Do gipsu musi być profesjonalny odkurzacz z automatycznym, lub półautomatycznym otrząsaczem filtrów i po kłopocie.
Stosuję taki, od kilku lat, do sprzątania lakierni i działa idealnie. A pył lakierniczy jest chyba gorszy niż gipsowy.

tomekz - 2011-08-28, 11:22

Irys napisał/a:
Robert, nie żebym się czepiał

Ale się czepiasz :evil:

US - 2011-08-28, 19:08

:oops: fakt :oops: zwłaszcza, że obiecywałem, że już nigdy... :oops:
Ale wiem, że po takim lekkim uszczypnięciu to się może utrwalić, w każdym razie niektórym z nas...

Jenot - 2011-09-14, 07:31

Witam.
Od 1,5 roku używam festoola Midi. Na alledrogo kupiłem worek wielorazowy szyty na zamówienie 130zł. Kupiłem dlatego że jest mały, lekki i cichy. Niewiem jak w innych odkurzaczach ,ale ten ma podobno wąż antyelektrostatyczny. I faktycznie nie "kopie" ;)
Jeśli chodzi o siłę ciągu to oceniam na 4+. Ma gniazdo na elektronarzędzie i chowany wąż i przewód elektryczny. Polecam :)
Jenot

Błażej - 2011-09-14, 17:02

Jenot napisał/a:
Jeśli chodzi o siłę ciągu to oceniam na 4+

Ale w skali 1-5 czy 1-10?

Jenot - 2011-09-14, 21:23

W zasadzie w skali 1-5. Z tego co pamiętam najsilniejsze odkurzacze mają ciąg 24kPa. mój ma 20kPa.
Pozdrawiam Jenot

Andrzej - 2011-09-17, 23:25

Jak na sprzątanie u klienta to bez odkurzacza się nie obejdzie.A co do używania na zakładzie do małych elektronarzędzi to ja już dawno zrezygnowałem.Używam małego wyciągu z dobrym filtrem.
Zalety; pojemny , cichy,tańszy, niż dobry odkurzacz ,lepszy silnik prawdziwe całe 1kw :-D , podstawa bardzo blisko z wymiarem do dużego odkurzacza .

Jak by nie ta wysokość i kształt to można by się pokusić wziąć go na montaż.Podłączenie ma do zwykłego gniazdka.A dostawka do włączania z narzędziem to tylko 15$ wydatek.

zbmb - 2011-09-17, 23:47

Andrzej ja robilem u siebie proby z wyciagiem i stwierdzilem ze podcisnienie (ssanie) jest za slabe
z elektronarzedziami pracuje na b tanim chinskim odkurzaczu z automatyka...

Andrzej - 2011-09-18, 12:28

Używam tego ze zdjęcia i miałem problem ze ssaniem za mocne ,poważnie .

Przy podłączeniach do elektronarzędzi musiałem nawiercić otwory aby nie zasysało szlifierkę mimośrodowej za mocno i ja zwalniało.Wielka różnice robią te filtry( do 50 razy więcej powierzchni filtrującej niż worek takiego samego rozmiaru) bo pyłem zwykły worek zatkać można szybko i nie ma ssania.No i trzeba trzepać :oops: .

Spaliłem 3 odkurzacze na solid surface blatach ten wyciąg mam 3 lata ,dobra sprawa bo nie trzeba czyścic tak często jak odkurzacza jak pamiętam dobrze to kosztował tylko 399$.

Tu trochę o filtrach http://www.general.ca/sit...t/canister.html

Ps .ja mam podłączone do metra 4calowego węża a potem zredukowane do 2,5 cala (podłączenie do narzędzi)

Pozdrawiam Andrzej

zbmb - 2011-09-18, 12:40

Andrzej, obawiam sie ze masz racje
diabel tkwi w doborze filtra
niestety moj wyciag jest klasyczny workowy i nie zdal egzaminu... :-(
:mrgreen:

RobWan - 2011-09-18, 12:56

Andrzej napisał/a:
problem ze ssaniem za mocne

To może zmierz? Ciekaw jestem jest tego podciśnienia.
Przyssij kawałek płyty z doczepioną torbą. Wkładaj aż odpadnie.
Jeżeli podobnie ssie jak odkurzacz to powinno utrzymać się +/- 15 kg.
Jeżeli dobrze liczę. :roll:

Robert

lech - 2011-09-19, 23:56

Cytat:
diabel tkwi w doborze filtra

zbmb,czy próbowałeś użyć swojego wyciągu bez założonego worka?. Taka próba jednoznacznie wyjaśniłaby kwestię worek/filtr.
Andrzej napisał/a:
Używam tego ze zdjęcia i miałem problem ze ssaniem

Andrzej ,jak spisuje się ten odciąg w zestawieniu z większym wiórem np. ze strugarki ?. Czy się nie zapycha?.
Zmierzam do tego ,czy powodem różnic w funkcjonalności Waszych odciągów jest nie tyle rodzaj filtra co konstrukcja wentylatorów ?.
Interesujący byłby test porównawczy taki jak proponuje Robert, oczywiście przy użyciu kanałów o podobnej średnicy i długości.

Wladyslaw - 2011-09-28, 15:22

A może taki odkurzacz do pracy na sucho i mokro? Trochę drogi ale raczej trwały i wydajny.

profesjonalny odkurzacz do drewna gas 50 m
http://www.nokaut.pl/szuk...a-gas-50-m.html

SETA - 2011-09-28, 18:51

Wladyslaw, mam takiego. Duże bydlę, ale ciągnie jak smok.
Bebilon - 2011-11-02, 13:35

Pytanie do posiadaczy odkurzacza kress-a NTX 1200 EA z dodatkowym wężem 5 metrowym.
Czy ten dodatkowy wąż jest przystosowany żeby podłączyć do niego elektronarzędzia ? Czyli np. na wzór festool-a ma gumową końcówkę ? Czy tak jak widać na zdjęciach ma ten dodatkowy plastik jak przy typowym odkurzaczu ?

Grucha00 - 2011-11-14, 19:49

Witam, chcę kupić odkurzacz, mam głównie elektronarzędzia boscha i frezarkę makity 3620 z 95r ale spełnia swoją rolę idealnie, na allegro są jeszcze te modele. Pytanie Bosch Gas 1200 czy moze Kress 1200 NTX EA SET 1200W? Myslę cały czas o Boschu, ten kress chyba nie ma koncówki do elektronarzędzi. Bebilon w poscie wyzej też ma ten dylemat..

Bebilon napisał/a:

Czy ten dodatkowy wąż jest przystosowany żeby podłączyć do niego elektronarzędzia ?

Pytanie czy ta koncówka od Boscha bedzie pasowała do Makity? Ona najwiecej kurzy :-P

mati881 - 2011-11-14, 21:44

FLEX S 47 (336912), Specjalny odkurzacz bezworkowy z systemem oczyszczania filtra

http://www.flex.info.pl/6...nia-filtra.html

odkurzacz godny polecenia... do pracy w drewnie, w płycie gipsie... chyba wszędzie :)

Bebilon - 2011-11-14, 21:48

A my kupiliśmy 2 dni temu Macallister-a z Castoramy :mrgreen:
Na warsztat jak znalazł, w komplecie wąż 5 metrów. Cena 368 zł.

zbmb - 2011-11-14, 21:56

Bebilon,
czy ma sterowanie elektronarzedziami?

Bebilon - 2011-11-14, 21:57

zbmb tak ma gniazdo, maksymalnie 2200W inaczej byśmy go nie kupili, sam odkurzacz ma 1400 W.
Macaliśmy KRESS-a, nawet mieliśmy chrapkę, ale cena większa no i na warsztat jednak wystarczy taki marketowy wystarczy, a nawet tego Macallistera można do kleinta zabrać.

adi - 2011-11-15, 16:41

Grucha00 napisał/a:
Bosch Gas 1200
Bebilon napisał/a:
Macallister-a z Castoramy

Siorbię obydwoma, bosch zdecydowanie mocniejszy.

adi - 2011-11-15, 16:56

SETA napisał/a:
Duże bydlę, ale ciągnie jak smok.

Własnie wczoraj przyszła do mnie gazetka zza morza i ten smok jest w testach na pierwszym miejscu. Ćpunom festoola gul skacze. :lol: :mrgreen:

Bebilon - 2011-11-15, 17:40

Tato szlifował mimośrodówką z podpiętym odkurzaczem i jest pięknie, czyściutko, można oddychać, a że musieliśmy metabo (też mimośrodówka) poczyścić a nie mamy do niej adaptera pod odkurzacz to i tak w pomieszczeniu zrobiło się siwo :mrgreen:
Przy zagłębiarce też daje sobie radę, nie wciągnie wszystkiego, coś tam wyleci ale wiadomo, jest o wiele czyściej przy pracy.
To takie szybkie spostrzeżenia ;-)

Grucha00 - 2011-11-20, 13:24

Na rynku jest Gas 15 i Gas 1200, jest jakaś róznica miedzy nimi? wydaje mi się, że tylko w osprzęcie ale mogę się mylić.. :roll:
Philwood - 2011-11-23, 21:09

Czy taki odkurzacz nadaje się do gipsu?

Odkurzacz NT 361 Eco

http://www.mjm.com.pl/d_0_108.phtml

SETA - 2011-11-23, 21:47

Przy częstym przedmuchu filtra, powinien dać radę.
pit404 - 2011-11-28, 05:02

Witam . Mam pytanko . Czy CTL MIDI Festool da sobie radę z OF 2200 i z DOMINO Festool DF 700 ? Chodzi mi czy jest na tyle wydajny żeby wyssać skutecznie ,czy potrzeba mocniejszego odkurzacza ? Pozdrawiam.
mati881 - 2011-11-28, 15:56

error7 do gipsu mogę polecić FLEX'a s47. możesz odkurzać cały dzień gips i nic się nie dzieje. NO pod warunkiem że masz włączone czyszczenie filtra :)
Philwood - 2011-11-28, 18:58

Flex poza zasięgiem cenowym.
Kupiłem Bosch GAS25.

Nefris - 2011-11-28, 19:04

Bosch jest zdecydowanie jednym z liderów w odkurzaczach, a otrząsanie filtra jest lepszym rozwiązaniem, niż przedmuch stosowany w Pro i Festoolach.
SETA - 2011-11-28, 19:54

Jak w moim Boschu GAS 50 uaktywnię otrząsanie filtrów, to można zawału dostać. :shock:
pit404 - 2011-11-28, 20:05

Skoro tak wychwalacie Boscha ,to czy jest możliwość bezproblemowego podłączania go do narzędzi festoola?
Nefris - 2011-11-28, 20:07

Raczej nie - zupełnie iina średnica. Może jest opcja zmiany całego węża na festoolowski? Tylko czy wejście w odkurzaczu pasuje?
pit404 - 2011-11-28, 20:08

Dodam ,że zaćpałem na całego i mam ich już troszeczkę ,a wszelkie redukcje ,itp , itd to trochę kombinacji.
Nefris - 2011-11-28, 20:13

Najlepiej podjechać z tym odkurzaczem do sprzedawcy festoola i sprawdzić ile z tym będzie roboty. W ogóle orginalny, gruby wąż Boscha słabo nadaje się do elektronarzędzi.
PS. Ćpaj, to jeszcze nie zakazane.

pit404 - 2011-11-28, 20:36

Panowie powtórzę pytanie.Czy Midi festoolowski jest wystarczająco silny,ażeby odessać większość badziewia po frezarce OF 2200 i Domino 700 , czy lepiej dołożyć tysiaka i kupić większy i mocniejszy?
Nefris - 2011-11-28, 20:38

Kup protoola VCP 250 EL. Nie jest taki drogi, na pewno pociągne i to jest to samo co festool.
Philwood - 2011-12-04, 17:40

Jak radzicie sobie z workami?
Chyba był taki temat, proszę o nakierowanie.

Nefris - 2011-12-04, 17:43

Protool zachrzania bez wora już chyba z 7 lat i niech producent worków po 20 PLN za szt. się opanuje.
Pełny odciąg przy frezarce 2,2 kw z dużym frezem, na dużym zbiorze jest niemożliwy. Przy 1,4 KW także.

Bebilon - 2011-12-04, 17:46

error7 to ?
http://www.e-manta.eu/forum/viewtopic.php?t=5324

adi - 2011-12-04, 18:22

pit404 napisał/a:
Skoro tak wychwalacie Boscha ,to czy jest możliwość bezproblemowego podłączania go do narzędzi festoola?

Te odkurzacze nie tylko bosch sprzedaje:

Wygląd i parametry te same - znaczy ten sam producent, choć może jakieś wodotryski mają inne.
Mafell ma uchwyt do systenerów TANOS (z których korzystają metabo, makita, dewalt, festool, stary bosch i wiele innych), ale czy oni używają tej średnicy węża co festool to trza by zadzwonić.

Z odkurzaczem festoola dałbym sobie spokój może i ładny, cichy ale w testach FWW słabizna. Na stronie festoola dla ct26 podali maksymalny przepływ powietrza 137CFM, a w testach wyszło 61CFM dla pierwszego, czystego załączenia i 31CFM :shock: po podwójnym opróżnieniu zbiornika :lol: .
Dla porównania GAS-ik 50 (w łameryce 3931A) miał 86CFM/77CFM, przy 130CFM w specyfikacji.
A trzeba pamietać, że festool midi słabszy od ct26.

Andrzej - 2011-12-05, 05:42

adi Ciekawe co piszesz 3 lata wstecz jak robili testy zwycięzcą był festool 33 Cleantex

fine woodworking magazine ,2008. czyli test przez ten sam magazyn.

Jest sporo narzędzi festoola co przegrało w ich testach z narzędziami za polowe ceny ,ale strach tu pisać niech festool pozostaje najlepszy......... i tylko dla profesjonalistów..........

Albo festool się opuszcza na jakości ,albo inne firmy podniosły swój poziom ;-)

Nefris - 2011-12-05, 08:54

Andrzej, a u Was jak ten festool jest postrzegany przez stolarzy?
adi - 2011-12-05, 17:00

To w 2008 robili testy czy chodzi ci o te wybory d..kratyczne:

Cytat:
Festool – Cleantec (CT) 33 Shop Vacuum (...)
top-rated shop vac in a survey of more than 9,000 readers of Fine Homebuilding and Fine Woodworking in Taunton’s 2008 Tool Guide

Andrzej - 2011-12-06, 01:54

adi ten sam Tool Guide na tym oparłem te stwierdzenie ,ale także jest jeden numer ze robili testy tylko nie mogę go znaleźć ,Tool guide jest podsumowaniem roku(mam Fine homebuilding i Fine ww od 2002) wszystkie numery.Moze test byl robiony w tym pierwszym magazynie ?

Jak znajdę to będzie bardziej do rzeczy (pamiętam ze były jakieś testy robione )

Nefris
80% festula jest w rekach majsterkowiczów z kasa 20% lubiany przez firmy produkujących blaty(solid) Pilarka i szyna jest bardzo lubiana do rozcinania arkuszy.
przez wszystkim (makita czy festul 50$ rozncy i festul sprzeda w cenie makity tak wiec każdy kupuje bardziej festula ,bo byl przed makita)
Fanatykow nie brakuje w Kanadzie czy USA (2 tygodnie walczyli ci co maja tylko szlifierki Festula a Ci co maja tylko Mirke z odsieczą dla Mirki przyszli ci co maja obydwie marki i potwierdzili ze ze nie chcą używać szlifierek FT po zakupieniu Mirki ,Oczywiście zgrzyt i podniecenia wiele (znalazłem ten watek po zakupie Mirki i się trochę ucieszyłem ze jednak ta Mirka.......

Wez zrozum to , ostatnio na jednym z Amerykanskich forum wyskoczył gość i pisze tak bardzo podniecony zamiast piły z wózkiem za 15.000$ i wielopily $ ?kupiłem pilarkę FT z szyna i Kapex i pisze tyle kasy oszczędził.Napisałem aby kupił stół i frezarkę FT to oszczędzi na 5 osiowym centrum :lol:
Gosc podobno zawodowo robi meble,pewnie sie da ale porównania maszyn jakie dal Festul zawładną jego umysłem :mrgreen:

Gosc od Festoola tu jest moim znajomym (poprzez jego syna ten sam wiek)

Sprzedaje wszystkie inne marki tez ,jak i wielkie maszyny kupowałem u niego (8-9lat)

zamówił szlifierki LEX chociaż twierdzi ze za 1/3 ceny amerykanskie lepsze i sprawdzone standardowe złącza bez dupereli pasują .
zobaczymy
dynabrade
http://www.aaabrasives.co...l_sanders/16428
i takie właśnie szlifierki znajdziesz tu w bardziej profesjonalnych zakładach
proste i na długie lata i nie trzeba oddawać do serwisu latami.a wybór jest lepszy niż w Festulu i standardowy papier pasuje.

Jak ktoś zarabia na życie narzędziami to liczy sie prostota (jesteśmy prostakami :lol: ),gwarantuje ze prawdziwy ''profesjonalista'' zwinie kabel na około narzędzia i do wielkiej skrzyni z reszta narzędzi (widziałem tak pozwijane festoole na tyle pick- upa walizki do kosza czasem jedna ocaleje na ostrza ,papier i wszystko do wielkiej skrzyni na wyjazdy. Na zakładzie walizki do większości elektro narzędzi uważam za bez sensowne.
Pisze to aby naświetlić fakt ze narzędzia są tu traktowane z wiele mniejszym szacunkiem niż w europie,Jest tak CI co zarabiają dość dużo wlicza narzędzie w koszta i nie beda na to za bardzo zwracac uwagi a Ci co robią mało- duże fuchy będą je bardziej szanować i układać wszystkie pudelka na zakładzie. :lol:
ja wywalam większość walizek na śmieci (elektor-narzędzia do warsztatu), i nie tracę nerwów na układanie i zwijanie ,wyginanie kabli aby weszło.

Do mnie klienci przychodzą po to co robię wiec nie muszę udowadniać nikomu czy mam lepsze czy gorsze narzędzia a te co kupuje to bo mi się podobają.

PS kupiłem zaglebiarke 55 FT ta elektroniczna 1/2 cala corian może być 1 1/4 cala kicha ale używam szyny FT i tania prosta makite do boku szyny i idzie :lol:
Po jakiego Festul daje te zdjęcia w katalogu gość tnie 3cm corianu chyba dla Marketingu teraz na pewno nie kupie podkoszulki festula :lol:
Na pewno nie zapomnę zdać relacji jak się spisze po zostawieniu na mrozie na noc -40*C nie mam problemu z innymi tanimi narzędziami to obejrzeniu video jak Festul testuje w piaskach pustyni nie będzie problemu. :lol:

Kapex został mi odradzony sprzedający twierdzi ze tylko do stolarni (no i jest problem do stolarni za mały i slaby :lol: )
laser siada na mrozie i problemy z silnikiem z elektronikom musi mieć ciepło :lol: Sprzedawca ma teraz 2 wkurzonych gości na jego a Festul nie chce tych ukośnic spowrotem .Ma wymienić na inna markę a festule sprzedać po naprawie za 1/2 ceny.
tak wiec sam nie wiem (bardzo podoba mi się rozwiązanie do przechyłu ostrza (kapex)

ale jak ma mi zamarzać ......

Pozdrawiam Andrzej

Nefris - 2011-12-06, 06:15

Niemcy na wojnie zawsze zamarzali, a mówili że nie. :mrgreen:
adi - 2011-12-06, 16:27

Andrzej napisał/a:
jest jeden numer ze robili testy tylko nie mogę go znaleźć
Andrzej napisał/a:
jest jeden numer ze robili testy tylko nie mogę go znaleźć

nr. 163? - tylko, że tam nie testowali mocy i nie było konkretnego zwycięzcy (taka opisówka różnych odkurzaczy)

SETA - 2011-12-06, 20:29

My nie używamy żadnych odkurzaczy i jesteśmy bardzo zadowoleni z takiego rozwiązania. Jest tanio, cicho i ekologicznie.
Na fajrant miotła w ruch i po chwili jest pozamiatane.

Andrzej - 2011-12-06, 21:56

adi Tool guide 2009 jest tabela i tylko 5 odkurzaczy w tym Festool
i festool zaznaczony jako editors choice i readers choice.
Na pewno nie ten http://www.finewoodworkin...DF.aspx?id=2854 Bo wyraznie pisze o 5 odkurzaczach
Tylko w tym ''Tool guide''jest to bardzo skromnie opisane ,ale jest tabela jak przy testach. i określenia typu; fine,exellent,good,very good.
Moze tak tylko dali szybkie oceny?
Przeważnie co jest w Tool guide to testy z wszystkich magazynów z minionego roku i opis nowych narzędzi bez oceny ,pojawiających sie na rynku, praktycznie bez sensu jest kupowanie go jak sie ma prenumeraty.
Taka tylko uwaga ;-)

Jac_ek - 2012-01-03, 20:01

Przymierzam się do jakiś trwalszych worków do GAS25, czy ktoś z was (którzy sobie sami uszyli worek) może używał tych worków z włókniny http://allegro.pl/bosch-g...2030412683.html
SETA - 2012-01-03, 21:32

Używamy takich worków do GAS50. Są dużo trwalsze od oryginalnych papierowych. Polecam.
zefamix - 2012-01-03, 21:56

Też używam tych worków ,mało tego do jednego wszyłem zamek i używam go chyba już pół roku.
SETA - 2012-01-03, 22:07

zefamix napisał/a:
wszyłem zamek i używam go ... pół roku.

Ja nie wszyłem i używam ponad pół roku. :mrgreen:

Piotr-gka - 2012-01-04, 09:29

SETA, czy ja zle kojarzę, że to ty zamiast odkuzacza masz miotłe ;-)
SETA - 2012-01-04, 09:35

Piotr-gka, ja ten worek opróżniam górą. A miotła, to oczywiście mije podstawowe narzędzie pracy.
Piotr-gka - 2012-01-04, 09:54

:-D
Jac_ek - 2012-01-04, 14:30

W takim razie szycie własnego odkładam w bliżej nie określoną przyszłość ;)

Dzięki i zdrówka w nowym roku .

Philwood - 2012-01-04, 22:20

Dałem do szycia worek, ale jeszcze nie zrobili. Na razie, prowizorycznie, założyłem poszewkę od poduszki. Ciągnie jak...hmm... "Worek" jest szczelny, nie przepuszcza nawet pyłu od gipsu.
Piotr-gka - 2012-01-04, 22:53

error7 napisał/a:
poszewkę od poduszki.

mam taki ze 2 lata z wszytym rozporkiem

marcinpolniak - 2012-01-23, 11:36

A co myślicie o Karcher 3.500?

KARCHER WD 3.500 P

http://www.ceneo.pl/9642154
Potrzebuję czegoś do wyrzynarki, frezarki, może ukośnicy na al.

[ Komentarz dodany przez: RobWan: 2012-01-23, 12:00 ]
Reg. punkt 12a.

Jenot - 2012-01-23, 13:47

jeśli odkurzacz włącza się automatycznie to bierz. Ssanie ma wystarczające. Worki są ogólnodostępne i przez to tańsze niż z festola. Ja mam midi i worek wielorazowy (koszt 130 zł) ale chyba już się zwrócił .
Jenot

marcinpolniak - 2012-01-23, 14:06

Musze sprawdzić to włączanie automatyczne.
Jenot - 2012-01-23, 15:08

"Gniazdo elektryczne z automatyczną kontrolą wyłączania umożliwia współpracę z elektronarzędziami." - jest w opisie ;)
jaco - 2012-01-23, 16:52

Jenot napisał/a:
Ja mam midi i worek wielorazowy (koszt 130 zł)

A co to za worek?

pit404 - 2012-01-23, 20:22

error7 napisał Dałem do szycia worek
Można wiedzieć gdzie szyja worki?

Nefris - 2012-01-23, 20:29

Na allegro szyją.
Worek nie jest konieczny. Festolo-protoole latają po budowach i warsztatach całe dekady bez worków.

Philwood - 2012-01-23, 20:54

Znajoma. Ale jeszcze nie jest gotowy.
Bez można. Worek nie zaszkodzi, a jednak filtr jest chroniony przed pyłem.

US - 2012-02-11, 08:18

Kupiłem Bosch GAS 50. Przyjdze w poniedzialek. Będzie nim sprzątany warsztat (bez oszczędzania). Zobaczymy co to potrafi
SETA - 2012-02-11, 11:27

US, mam tego BOSCHA. Jest nie do zajechania i ciągnie lepiej niż ... :oops:
Trzeba tylko pamiętać, by co jakiś czas włączyć otrząsacz filtrów.
Ma jedną dużą wadę - zbyt małe otwory w szczotkach i ssawkach, przez co większe kawałki śmieci klinują się na wlocie lub zatykają wąż. Ale inne odkurzacze mają ten sam problem.

US - 2012-02-11, 11:51

SETA, ale Ty masz chyba 25 z tego co pamietam. Mam malą awarię i kupiłem go na szybko. Szyć worek szmaciak czyjechać bez worka? Ile litrów mam mieć ten szmaciak?
Nie mam doswiadczenia w odkurzaczach (tyle co mnie żona zagoni do sprzątania), do tej pory jechalismy szczotkami + rura od odciągu (tam gdzie sięgnie).
Obawiam się, że mając takie nawyki będziemy go notorycznie zapychali. Raz jeden zawodnik szedł z rurą od odciągu (dzialającego) i tylko poczuł że coś "chlupnęło". Wciągnął bluzę innego pracownika. Znalazła się dopiero w worku opadowym :mrgreen:

zbmb - 2012-02-11, 11:51

SETA napisał/a:
mam tego BOSCHA
czy jest on lepszy od festoola MIDI jesli chodzi o siłę ssania oraz trwalość?
SETA - 2012-02-11, 11:57

zbmb, jak będę miał FESTOOLA, to porównam trwałość. Siłę ssania ma imponującą.
pit404 - 2012-02-11, 12:21

Kumpel ma boscha model ciut tańszy od setkowego i sokyegoi bardzo chwali. On robi w budowlance glazura ,terakota tak więc chyba bardziej odkurzacz dostaje w pipkę niż przy stolarskich robótkach. Ogólnie słyszałem ,że bosch ma dobre odkurzacze.
SETA - 2012-02-11, 12:27

Mój służy często do sprzątania pyłu w lakierni, więc dostaje ostro po zaworach. Bosch oczywiście nie robi tych odkurzaczy, tylko jak kilka innych firm, bierze je od Starmixa.
Choć jak porównać te modele, robione dla kilku firm, to różnią się nie tylko kolorami, ale i kilkoma szczegółami technicznymi.

zbmb - 2012-02-11, 12:37

SETA
spotykam na budowach odkurzacze BOSCH ktorymi pracują budowlancy i czasem z nich korzystam
jestem zaskoczony ich sprawnoscia
maja rzeczywiscie waski przelyk przy szczotce
ale
wg mnie to zaleta bo latwo go doblokowac w tym miejscu
za to
jak przejdzie przez przelyk to rury nie zatka...
...
jedynie moze sa troche za glosne...
...
na alle...go mozna tanio je wyczaić... :idea:

SETA - 2012-02-11, 12:44

zbmb napisał/a:
mozna tanio je wyczaić

Ale raczej tylko modele bez otrząsacza filtrów. A takie, są dla mnie mało przydatne.
Głośność, to raczej sprawa trzeciorzędna.

zbmb - 2012-02-11, 13:03

SETA
z tego co pisza w opisie odkurzacza to GAS 50 ma otrzasacz w standardzie
jest jeszcze model GAS 50M dedykowany do pyłów
czy Ty masz GAS 50M, czy GAS 50 :?:

SETA - 2012-02-11, 14:31

Mam GAS 50.
Wszystkie nadają się do pyłów, tylko 50 M ma drobniejszy filtr i spełnia ostrzejsze normy UE.
Dla normalnego użytkownika, różnica jest nieodczuwalna.

misoni - 2012-02-11, 16:21

Chyba jednak ma taki sam filtr. To takie same odkurzacze, tyle, że ten droższy ma wskaźnik siły ciągu (dzięki temu producent może go oznaczać jako klasa M) oraz rury antystatyczne zamiast zwykłych.

pozdr.

SETA - 2012-02-11, 16:39

Czyli znów płacimy kupę szmalu za nazwę (a właściwie jedną literkę). :evil:
US - 2012-02-17, 11:22

Czy do Bosch GAS 50 można dokupić szczotkę typową do odkurzania dużych powierzchni (z kółkami)? Ktoś używa takiej szczotki?
SETA - 2012-02-17, 16:55

Najszybciej i najpewniej się dowiesz, jak zadzwonisz do serwisu centralnego BOSCH.
US - 2012-02-18, 19:16

Dwa dni pracy Boscha GAS 50 za nami. Pracował praktycznie cały czas przy sprzątaniu warsztatu
Brakuje nam szczotki o której pisalem wcześniej. Wadą jest wąskie gardło gumowe (do podpięcia elektronarzędzi. Tam najczęściej sie zapycha.

Pracowalismy bez worka, co 10 min trzeba było włączać trzepaczkę (koleżanka za pierwszym razem myslala że się popsuł :mrgreen: )

Już tęsknie za workiem materiałowym który powinien znacząco wydłużyć czas między trzepaniami.

pawelz - 2012-02-18, 19:26

US napisał/a:
wydłużyć czas między trzepaniami.

Dla zdrowia ja bym jednak skrócił ten czas :)

a3756 - 2012-03-05, 10:21

witam
potrzebuję kupić odkurzacz do używania z elektronarzędziami do posprzątania swojego konta oraz pracowni żony. Zastosowanie amatorskie. I jak zwykle dylemat wyboru pomiędzy trzema odkurzaczami.
1) Karcher WD 3.500 P-cena około 350 zł
http://www.karcher.pl/pl/...820.htm?&pgAp=2
2) Kress 1200 NTX EA SET-cena około 570 zł.
http://www.karba.eu/go/_info/?id=15395
3) bosch GAS 1200 L- około 500 z
http://www.industria24.pl...l-bosch-fv.html
z tego co doczytałem to moc prawie ta sama. Gwarancja bosch i kress 3 lata. Ale kress i karcher więcej wyposażenia w cenie. Cena worków i filtrów bosch droższy od pozostałych. Co wybrać czy do domowego warsztatu karcher wystarczy czy lepiej dołożyć? Może jakiś inny model?

Jenot - 2012-03-05, 13:48

a3756, Festool dobrze sprzątnie Ci konto :mrgreen:
przemo1803 - 2012-03-05, 14:11

a3756,
mam tego kressa jestem zadowolony

a3756 - 2012-03-05, 14:53

Wolał bym coś na koncie jeszce pozostało.
syriusz - 2012-03-11, 11:47

Witam. US napisał: Dwa dni pracy Boscha GAS 50 za nami.
Na sprzątanie warsztatu mam taki sposób:Wszystkie trociny i inne śmieci zamieść i usunąć.Potem otworzyć drzwi i okna,maskę pyłową na twarz,rurę odkurzacza przykręcam do wylotu,na koniec dyszę szczelinową ,no i wykurzam wszystko z sufitów,ścian,maszyn itd.Wszystko wydmuchuję zgodnie z przeciągiem i na środek.Potem przekręcam rurę i odkurzam to wydmuchane,a że część pyłu opada po przerwie całą operację powtarzam.Trwa to godzinę do dwóch (bo warsztat nieduży) ale efekt jak po dwudniowym sprzątaniu.
Dobrze jest jak jest średni wiatr ,no i nie mam za blisko sąsiadów.

Odkurzacz mam PARKSIDE PNTS30/8E. Ciągnie średnio,ma elektronikę z gniazdem,podłączenie węża do wylotu (dla mnie najlepsza funkcja).Problem worków rozwiązałem w ten sposób że wyciąłem ze starych pościeli kilka kół o średnicy ok 1m, zakładam je na wiadro i przykrywam silnikiem. Brzegi trochę wystają co może i nieestetyczne ale za to łatwo zmienić,wytrzepać czy wyprać.

Życzę wszystkim owocnego sprzątania. :-D

Piotr-gka - 2012-03-11, 11:57

o, kolega z okolicy
klechu - 2012-03-11, 12:15

a3756,
Mam ok 1,5 roku tego karchera wd 3.500P. Pracuję amatorsko w litym drewnie, odkurzacza używam do ogólnego sprzątania warsztatu i do podłączania do elektronarzędzi. Sprawuje się bardzo dobrze, w miarę mocny (szału nie ma, ale z pilarki/struga/wyrzynarki itp. wyciąga pewnie z 90% pyłu). Gniazdo podłączenia elektronarzędzi to świetna sprawa, dodatkowo po wyłączeniu narzędzia odkurzacz pracuje jeszcze kilka sekund żeby wyciągnąć resztki pyłu - bardzo przydatne, nie wiem czy wszystkie wymienione przez Ciebie to mają.
Można podłączyć wąż do wydmuchu i tym sposobem przedmuchiwać narzędzia, albo wręcz wydmuchać pył z warsztatu - też całkiem przydatne. Worki - zamienniki kosztują ok 30zł/ 5 sztuk, ale ja worki używam nawet po 5 razy (trzeba delikatnie wysypać pył i założyć ponownie ten sam worek).
Ogólnie jestem b. zadowolony, drugi raz kupiłbym to samo. Aha, no i świetnie też nadaje się do odkurzania w aucie:)
pozdr
klechu

a3756 - 2012-03-13, 00:03

klechu
dzięki za informacje o tym KARCHER WD 3.500 bo właśnie się nad nim i nad kresem zastanawiam. Boscha odrzuciłem. Czyli jak rozumiem ten karcher nie może bez worka pracować?

pawelz - 2012-03-13, 09:07

a3756 - Karcher może pracować bez worka. Producent zaleca, żeby worków używać do drobnych pyłów, typu gładzie, etc. (swoją drogą to także nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie przy odkurzaczu, który nie posiada funkcji otrzepywania filtra). Do "grubszego" wióra ja nie zakładałem worków, do szlifowania drewna owszem. Tak, jak napisał Klechu worki są ogólnodostępne i tanie, nawet oryginały (kilka złotych za sztukę).

Kressa też rozważałem, przemawiała za nim większa moc i więcej akcesoriów. Wziąłem WD3500, bo jak kupowałem 1,5 roku temu, to załapałem się w jakimś markecie na promocję i zapłaciłem za niego niecałe 300 PLN (Klechu kupował po mnie w innym miejscu, ale z tego co pamiętam też dał niewiele). Kress był bodaj za 650 PLN brutto.

Tego Karchera ja także polecam Ci z czystym sumieniem ;-)

klechu - 2012-03-13, 14:40

Owszem - klechu zapłacił 335 :)
a3756 - 2012-03-13, 17:07

No to w przyszłym tygodniu chyba jadę po karchera do leroymerlin jest po 336 zł a kress po 560. I jeszcze jedno co mnie ciekawi czemu piszecie że kress mocniejszy z opisów wynika że to samo?
klechu - 2012-03-13, 19:39

Ja Kressem nie pracowałem więc nie wiem, ale jak pisałem wcześniej - do prac amatorskich karcher jest wystarczający, tzn. nie brakuje mu mocy ani do zwykłego odkurzania, ani do wyciągania wiórów z elektronarzędzi.
Roobertt - 2012-03-26, 23:05

Witam
Proszę opiszcie jak karcher 3,500 daje radę z narzędziami czy to warty wydatek

Grucha00 - 2012-03-27, 06:59

Wystarczy przeczytać z uwagą temat, dokładnie 6 postów wyzej klechu, opisuje ten odkurzacz.. :evil:
Stol-Art - 2012-04-03, 21:50

Pytanie na śniadanie ( a może kolację): czym różni się BOSCH GAS 25 od GAS 50 poza rzeczą oczywistą, jaką jest pojemność? Za co płaci się dodatkowe 500zł? Jako że padła mi moja genialna chinka ( przy odpalaniu rotex'a tylko zawyła :mrgreen: ) muszę kupić coś bardziej sensownego. Początkowo myślałem o Makicie VC2511 chociażby ze względu na otrząsanie, ale ciągnie mnie właśnie do Bosch'a. Nie potrzebne mi jest 50L zbiornika, ale z drugiej strony od przybytku głowa nie boli. Tylko zastanawia mnie jedna rzecz: czemu przy tej samej sile ciągu Gas 25 jest o wspomniane wcześniej 500zł tańszy od 50-tki? Dodam, że nie chcę Festool'a. Bosch jest bardziej wydajny i ma "wibrator" ;-)
RobWan - 2012-04-03, 22:01

KubaK napisał/a:
Bosch jest bardziej wydajny

Ale na wyjazdy to porażka. Wąż i kabel...

Robert

SETA - 2012-04-03, 22:06

RobWan, co jest z tym wężem i kablem ? Bo ja swojego biorę na wyjazdy i teraz zgłupiałem.
RobWan - 2012-04-03, 22:06

Gdzie je schować w odkurzaczu?

Robert

SETA - 2012-04-03, 22:09

Owijam wokół rączki. Wąż można by do środka wcisnąć, ale też owijam.
RobWan - 2012-04-03, 22:46

Owinąć i nie dotykać. Odkrzacz bardzo dobry, ale brak tego drobiazgu do zwinięcia węża i kabla.
W Festoolu pomyśleli.

Robert

SETA - 2012-04-03, 22:49

RobWan napisał/a:
W Festoolu pomyśleli.

A ile za ten drobiazg wychodzi różnicy w cenie między F a B ? :roll:

RobWan - 2012-04-03, 22:59

A to insza inszość. :-D
Dziwi mnie, że taka firma nie potrafiła tego przewidzieć w konstrukcji.
Bo w fazie projektowania obudowy to żaden koszt. Jakieś przetłoczenie i to wszystko.
A teraz to będą trzepać te kubły do końca świata.

Robert

Bebilon - 2012-04-03, 23:02

Macallister ma uchwyt na który się zwija kabel.
Ale jest tak fajnie zrobiony, że jak chce się wymienić worek, to cały kabel trzeba "rozwinąć", bo nawijany jest na górną obudowę odkurzacza.
Jedynie wąż się wala ;-)

SETA - 2012-04-03, 23:10

Prawda jest taka, że Bosch nie robi tych swoich odkurzaczy. Dla Boscha i paru innych firm dostawcą odkurzaczy jest STARMIX. I wszystkie są prawie takie same. Różnią się osprzętem, kilkoma detalami i ... kolorem.
RobWan - 2012-04-03, 23:11

To wiemy. Ktokolwiek by nie robił, nie zmienia postaci rzeczy, że trochę dali ciała.

Robert

Philwood - 2012-04-03, 23:20

Mam GAS 25. Kwestia węża i kabla też mnie zastanawiała i irytowała. Nadal irytuje. :evil:
adi - 2012-04-03, 23:22

KubaK napisał/a:
czemu przy tej samej sile ciągu Gas 25 jest o wspomniane wcześniej 500zł tańszy od 50-tki?

o polowę mniejsza powierzchnia filtra?

Jenot - 2012-04-04, 00:08

Ja mam midi.
Wonż mam schowany a przewód zwinięty wokół odkurzacza.
Ogólnie odkurzacz godny polecenia :mrgreen:

Stol-Art - 2012-04-04, 06:44

Ale siłę ciągu ma mniejszą od Bosch'a. Jak do tej pory żaden mój odkurzacz nie miał zwijanego kabla i węża, więc nie będzie mnie to tak irytować. adi, rzeczywiście, tego akurat nie zauważyłem.
sertoja - 2012-04-04, 07:24

KubaK jak chcesz mieć gdzie ładnie wszystko pozwijać, mieć dużo końcówek, "przyjemną" pracę odkurzacza dla ucha to proponuje ci HITACHI WDE1200.
Sam się do niego przymierzam.

US - 2012-04-04, 07:42

Jenot napisał/a:
Wonż

3 razy przeczytałem bo nie wiedziałem o co chodzi

kumod - 2012-04-04, 08:14

Ja mam miotłę tak jak SETA i uważam że to najlepsze rozwiązanie, u klienta używam miotły klienta więc nie muszę niszczyć swojej.
Jenot - 2012-04-04, 08:49

US, no przecież chodzi o wonża , rułe od odkurzacza :mrgreen:
Stol-Art - 2012-04-04, 11:11

sertoja, patrzyłem na niego, ale raz że wkurza mnie roczna gwarancja, a dwa - nie ma otrząsacza. A odkurzacz będzie stosowany od wszystkiego - od gruzu po pył z lakieru.
Stol-Art - 2012-04-04, 16:56

Ech, mój chinol dostał nowe życie. Jak tylko padł to zawiozłem go do serwisanta i powiedziałem, że jak naprawa zamknie się w 50zł to niech robi, ale jeśli przekroczy te 50zł to niech go wyrzuci na śmietnik. Naprawił za 40zł :roll: Także BOSCH zamienia się miejscami z ważniejszymi sprawami i najpierw zajmę się innymi "inwestycjami". Kurde a taką miałem nadzieję, że już tego odkurzacza nie zobaczę na oczy ;-)
Teneke - 2012-04-19, 19:17

W firmie mamy Boscha. Jak sie wlacza oczyszczanie, to mozna zawalu dostac. Uzywany przy pracach ogolnobudowlanych. Dobrze ssie, choc 10min targania takiego kloca po schodach (jak jeszcze troche zapelniony jest) to lepsze od godziny na silowni. Jak go Turki po 4 latach nie zepsuli, to znaczy ze jest godny polecenia.
Prywatnie mam Flex'a, taki starszy model z 2000roku. Ma reczne otrzasanie (wystajacy uchwyt z boku obudowy silnika). Wyciaga sie go i puszcza, a on tam po filtrze skrobie. Odkurzacz ok, choc te rozwiazanie z recznym otrzasaniem to porazka. Z zyrafa przy szlifowaniu scian po 10min trzeba bylo filtr wyjmowac i oczyszczac. Teraz wlozylem pomiedzy element z silnikiem a podstawa taka scierke (recznik?) kuczenny, zamykam obudowe i pracuje. Czas pracy z 10 min wydluzyl sie do 30. Oczywiscie pracuje bez workow (bo bym nie byl w stanie na nei zarobic)
A

Robertus69 - 2012-04-23, 17:27

Witam. Przyczepie sie do tematu odkurzaczy. A mianowicie chce kupić odkurzacz do warsztatu Karcher. A mianowicie ten.

Przemysłowy odkurzacz mokro sucho Karcher WD3.200 1.629-601.0

http://allegro.pl/przemys...2287432258.html
Widziałem jak działa i zadowala mnie to, ale moje pytanie brzmi czy moge wciągać trociny i pył bez worka, tylko do metalowego pojemnika?
A drugie pytanie to gdzie moge kupić wąż ssący zebym mógł do niego założyć i końcówki do elektronarzędzi?

Piotr-gka - 2012-04-23, 18:13

lepiej poszukaj tego z gniazdem do narzędzi
Robertus69 - 2012-04-23, 22:42

dziekuje za rade, ale gdzie dokupie koncowki do ęlektronarzedzi i dluzszy waz?
pawelz - 2012-04-23, 22:49

Robertus69 napisał/a:
czy moge wciągać trociny i pył bez worka, tylko do metalowego pojemnika?

Możesz, tyle, że pojemnik jest z tworzywa, a nie metalu ;-)

Robertus69 napisał/a:
A drugie pytanie to gdzie moge kupić wąż ssący zebym mógł do niego założyć i końcówki do elektronarzędzi?

Poszukaj u dilerów Karchera. To dość drogie rzeczy, niestety (w stosunku do kosztu odkurzacza). Karcher robi taki set warsztatowy - długi wąż i różne końcówki. Ja w swoim WD3.500 miałem końcówkę do odkurzacza, dwie rury, szeroką i wąską ssawkę. Tam była jedna końcówka - taka segmentowa, pasuje do większość narzędzi, z jakimi pracowałem.

Piotr-gka napisał/a:
poszukaj tego z gniazdem do narzędzi

Popieram! Różnica w cenie nie jest duża, bierz z gniazdem :idea:

marcinpolniak - 2012-04-23, 23:42

Ostatnio w castoramie podłączyliśmy karcher 3.500 i makitę za ok. 1000 zł, nie pamiętam modelu. Po sprawdzeniu wydaje mi się że ciagną niemal identycznie, fakt, że makita ma dużo większy pojemnik i zabezpieczenia przed zapyleniem ale ja potrzebuje czegos do frezarki, wyrzynarki i czasami wiertarki pod kołki 6mm wiec nie musi to byc coś z górnej półki, no i liczy się wielkość, szukam czegoś małego. Chyba jutro wezmę tego karchera ale model 3.500, różnica w cenie to ok. 70 zł. Co do węża to ma on w zestawie specjalny kruciec do elektronarzędzi. Możan tez osobno kupić przewód dedykowany do pracy z elektronarzędziami np.

Wąż do podłączania elektronarzędzi 2-częściowy, DN 35
2.863-112

Producent: Karcher

http://www.multikarcher.p...cz-nciowy-dn-35

Grucha00 - 2012-05-06, 19:04

Chcę kupić Starmix ARD 1425 EWS + przystawka BOHRFIXX do wiercenia

Pytanie czy mogę do niego bez problemu podłączać elektronarzędzia Boscha (niebieskie) ?
Mam jeszcze frezarkę makity 3620.

Czy może GAS 25 i po bólu..

Doradzcie coś bo chcę juz klikać bez żadnych wątpliwości na 'kup teraz' :mrgreen:

Stol-Art - 2012-05-06, 19:15

W starmix'ie masz 2 filtry i regulację siły ciągu. W Bosch'u tego nie ma. Ale jak ja będę kupować odkurzacz ( niebawem) to kupię Boscha. Idę już tą niebieską drogą nie od dziś i tak ładnie jednokolorowo zaczyna się robić na warsztacie :mrgreen:
szakal - 2012-05-07, 21:57

Witam zastanawiam się nad odkurzaczem i mam dwa do wyboru które mnie interesują używa ktoś któregoś
Karcher WD 5.600 MP
MAKITA 440
i może coś napisać

bartesso - 2012-05-15, 17:29

Też się zastanawiam nad odkurzaczem i mam mętlik w głowie. Myślę o festoolu midi - przemawia to, że współpracuje z systenerami i ma schowek na wąż tylko cena wyższa o parę stów od makity np albo boscha gas 15
Jenot - 2012-05-15, 18:36

bartesso, szukaj używki do 1 tyś kupisz. Lub zadzwoń do festool polska i zapytaj o odkurzacze które były prezentowane np. targach :mrgreen:
Jenot

Stol-Art - 2012-06-30, 20:02

Już miałem zamawiać GAS25, ale znalazłem lepszy sprzęt za mniejsze pieniądze: STARMIX AS AR-1232 EH+ . Ma wszystko to,co jest mi potrzebne. A na Allegro kosztuje 930 zł z przesyłką. Pewnie we wtorek do mne dotrze, bo zamawialem wczoraj wieczorem.
SETA - 2012-07-01, 16:58

Starmix robi odkurzacze dla Boscha, więc kupiłeś prawie to samo.
tomaszcomasz - 2012-07-01, 17:17

Macie namiar do kogoś kto szyję worki do odkurzaczy ? Chyba coś było na ten temat.
Potrzebna mi sztuka do MIDI, bo podpinamy go przy frezowaniu pcv i szkoda jednorazowych, a te papierowe ciężko się opróżnia :mrgreen:

Stol-Art - 2012-07-01, 18:33

SETA, wiem, dlatego go kupiłem. W sumie z elektromagnetycznym otrząsaniem starmix zaczyna się od około 600zł, ale 20l zbiornika to chyba jednak za mało do sprzątania na budowie.
Jenot - 2012-07-01, 18:56

tomaszcomasz, ja zanabyłem worek z allegro dałem coś 130 zł. Worek solidny i raczej długowieczny. Do popiołu z ominka się jednak nie nada :mrgreen:
tomaszcomasz - 2012-07-01, 20:31

A co to za tkanina? Czy do urobku z frezowania pcv/abs niema wiekszego znaczenia z czego będzie worek? Może zleciłbym takie szycie matuli i tyle.
Piotr-gka - 2012-07-01, 20:52

zrób z materiału wsypowego do poduszek, do pcv będzie wystarcający.
mam taki i nwet przy szlifowaniu daje radę.
koszt znikomy

Jenot - 2012-07-01, 21:48

tkanina nie jest problemem a "stopa" worka. Jeżeli uda ci się zrobić podstawę worka z plastiku lub z almelinium ;-) uszycie worka to już tylko formalność :-)
Piotr-gka - 2012-07-01, 22:09

może to troche prymitywne, ale ja mam 2 karałki sklejki 4, a pomiędzy nimi gumowa uszczelka z ori papierowego wora
76focus - 2012-11-11, 23:30

Witam, czy do Kachera WP 3.500 otrzymaliścia ten przewód 1m z kocówka do podłączenia elektronarzędzia? widzę w ofetach tyle sprzecznosci że sam już nie wiem np. producent podaje że przewód odsysający ma 2mb a sprzedają jako 4mb, itp.
pawelz - 2012-11-11, 23:36

Ja dostałem wąż, przejściówkę stopniowaną do elektronarzędzi i zestaw rur.
I był też chyba jeden worek.

76focus - 2012-11-24, 21:06
Temat postu: Re: Odkurzacze
vaju napisał/a:
Chcę zakupić odkurzacz i znalazłem Kress
Cena przystępna, prezentuje się dobrze.

No i co kupiłeś ten odkurzacz?
Powiedzcie jak wygląda sposób podłączenia elektronarzędzi na fi 30-35mm (chyba).
Czy trzeba coś dokupić. Czy ten przewód 2,5m nie jest za krótki do pracy z elektronarzędziami?

przemo1803 - 2012-11-24, 21:13

76focus,
Odkurzacz jest ok
Na waz można założyć stożkową gumowa końcówkę(jest w komplecie)i ona pasuje do większości elektronarzędzi( u mnie lamelownica, wyrzynarka, zaglebiarka, ukośnica każda innej firmy a pasuje)
Waz ma dobra długość lecz po dwóch latach się złamał :-(
filtr raz w roku muszę wymieniać :-( ale nie stosuje żadnych worków

76focus - 2012-11-24, 22:03

Ok dzęki za info. jutro może obejżę go w Casto, wiem ze tam kosztuje 700 a w necie 600 ale wole przeplacić bo w razie reklamacji to jest kłopot, no chyba że odaje się bespośrednio do serwisu niezależnie od sposobu zakupu- muszę to sprawdzić. Rozważam jeszcze Maclistera tego co kupił Bebilon kosztuje 378 i ma wszystko co potrzeba do warsztatu tylko że jest nie markowy i obawiam się że padnie po dwóch latach. :-D
PS Kachera WP 3.500 to porażka brak osprzetu do elektronarzędzi - dodatkowy przewód z przyłączem koszt dodatkowy to około 80pln.

luczak85 - 2012-11-26, 17:40

Ja wiem czy taka porażka. Cena w Castoramie to 318pln stopniowana końcówka w komplecie, dodatkowo funkcja wydmuchu. W tych pieniądzach raczej ciężko znaleźć coś lepszego.
Info dla posiadaczy Karcher nt611 nt35/1 flex s47 s36 dewalt d27901 d27902 itp klonów pasuje filtr powietrza z Nissan Micra 1.5 DCI Koszt w motoryzacyjnym 25-30pln.

pawelz - 2012-11-26, 18:10

Cytat:
76focus
- mnie także wydaje się, że końcówka jest.
A nawet jestem święcie przekonany ;-) Taki model kupował jeszcze Kol. Klechu - podpytaj jego, bo wydaje mi się niemożliwe, aby tylko mnie trafiła się ta końcówka. Mój egzemplarz miał, nie pamiętam niestety, czy była o tym mowa na pudełku. Najlepiej podjedź do dilera i sprawdź własnoręcznie.

PS Mój Karcher (WD 3.500) jakiś rok temu kosztował niecałe 250 PLN brutto, w poznańskim Praktikerze. Uważam, że spośród markowych sprzętów w tej cenie nie ma niczego lepszego.

76focus - 2012-11-26, 20:30

Byłem w Casto i nie było - pudła wprawdzie nie otwierałem ale na ekspozycji tez tej końcówki nie było. Nie ma tez na stonie producenta jak i innych sprzedawców internetowych. Jak bedę w Casto to spróbuje otwozyć opakowanie. Co do porazki - to fakt za 250pln to rzeczywiscie korzystna cena,nie mniej jednak troszke blado wypada za 318 w stosunku do np. Maclistera.
klechu - 2012-11-26, 20:41

Siemanero,
W zestawie z moim karcherem WD 3.500 P była taka stopniowana końcówka do podłączania elektronarzędzi. Pasuje do mojej pilarki ręcznej/wyrzynarki/ukośnicy/struga elektrycznego/pilarki stołowej... i nic nie dopłacałem. Wydaje mi się że to standard, no bo skoro ja miałem, PawelZ miał, a kupowaliśmy w odstępie kilku miesięcy i kilkuset kilometrów....
W dalszym ciągu jestem zadowolony z odkurzacza (do zastosowań amatorskich, ale jednak sprzęt trochę pracuje). Gniazdo do elektronarzędzi jest nie do przecenienia, a i funkcja wydmuchu się przydaje.
pozdr
klechu

bosman170 - 2012-11-26, 21:21

Mam tego karchera (WP 3.500) i przejściówka jest w komplecie. Osobiście powiem, że za takie pieniądze to dobry wybór, ja jestem zadowolony. :-)
dalasek - 2012-11-26, 21:25

76focus napisał/a:
końcówki nie było

Nie w casto i nie za 250 ale końcówka jest
Z drugiej strony producent wąż i końcówkę podaje jako opcję
Obecnie oprócz redcon w ktorym jest za 310zeta taniej niż za 350 nie kupi
Ja go chyba zamawiam :-) dodatkową

Czyli w redcon odkurzacz z dodatkowym wężem i adapterem wyjdzie 385
Taniej chyba nigdzie nie znajdzie

antoni - 2012-11-27, 15:57

Kupowałem tego Karcher'a wiosną (w LM Piaseczno) zachęcony opiniami Kolegów z Forum. Akurat potrzebowałem dodatkowego i poszedłem ich śladem.
Końcówka była w kartonie.
Też uważam, że przy cenie około 300-350 zł ten zakup ma sens.

76focus - 2012-11-27, 21:01

Dzieki za informacje, wiedziałem że na Was mozna liczyć, teraz przynajmniej dokonam świadomego wyboru. Kusi mnie ten Kress, w sumie jak ma mi służyć latami to te 250pln wiecej nie jest takim strasznym wydatkiem.
winer123 - 2012-12-02, 16:19

A używa ktoś takich odciągów?
DEDRA DED7724
http://allegro.pl/dedra-d...2798490847.html

lub

PANSAM A088030
http://allegro.pl/pansam-...2768361736.html

Kres padł mi po 2 latach, odkurzacz u mnie nie ma lekko zbiera pył z drewna i betonu np przy układaniu parkietu, a taki odciąg myślę że pył z drewna i betonu mu nie straszny.

Stol-Art - 2012-12-02, 16:23

Na montaż taki z deczka nieporęczny ;-)
zeusiasty - 2012-12-02, 18:15

ja ma tą dedrę
winer123 - 2012-12-02, 22:23

i jak się sprawuje? Wiem że to banalnie proste urządzenie ale jednak czasami wszystko może się zepsuć :-) Nie grzeje się ten silniczek jak trochę dłużej pochodzi? Czy worek filtracyjny jest dobrej jakości? Nie przepuszcza dużo pyłu, nie zabija się pyłem dość szybko?
Kiełek - 2012-12-02, 23:49

Witam!
Mam podobny problem pt. "jaki odkurzacz wybrać", ale muszę patrzeć na zupełnie inne aspekty. Otóż nasz domowy odkurzacz doczekał się końca swoich dni i zaczynamy zastanawiać się nad nowym. Na razie nie wiemy tak do końca czego chcemy, ale żona z pomysłami to się zdążyła rozpędzić aż do Rainbowa, bo "on taki dobry, taki trwały, etc". U mnie on odpada ze względu na cenę (~9000zł), ale za to wpadłem na pomysł, że może jakiś "przemysłowy" by się sprawdził. Kojarzycie może jakiś nadający się do odkurzania w domu,ale który przy okazji można by podpiąć do elektronarzędzi?

Od kilku godzin przeglądam forum, strony producentów... i dalej nie mam pojęcia co zaproponować w miejsce typowych domowych odkurzaczy.

Budżet: Im mniej tym lepiej oczywiście :) Tak serio - chciałbym się zmieścić w okolicach 1000zł.

Pomożecie amatorowi?

Pozdrawiam,
Kiełek

winer123 - 2012-12-03, 01:44

Zeusiasty jak zakładane są worki do niego? na obejmy zaciskowe? Wieszak górnego worka filtracyjnego jest odkręcany? Można go szybko i sprawnie "obniżyć" tzn opuścić górny worek?
Jaka jest wysokość tego wyciągu? Z podwieszonym workiem filtracyjnym i z opuszczonym?

zeusiasty - 2012-12-03, 13:32

winer123,

wieszak nie jest opuszczany, przy okazji zmierzę jaką ma wysokość, worki są dobrej jakości ale zaciski to raczej porażka, takie wszyte toczki jak od plecaka, co do silnika to jest całkiem niezły wyrób jak za tą kasę w obi dałem za to niecałe 600 zł wiec taniej niż na alledrogo, przydały by mi się takie dwa, żebym miał wystarczającą wydajność ;)
poza silnikiem to reszta konstrukcji porażka, śrubki się ciągle odkręcają i co chwile coś odpada pomimo podkładek :)
no i rura 100 przy grubościówce się nie sprawdza, bo jak zbieram więcej materiału to się zapycha

zeusiasty - 2012-12-05, 21:27

wysokość filtra 72 cm
Pawel S. - 2013-12-16, 09:47

witam

moderator kazal odswiezyc ten temat

poszukuje odkurzacza do odciagania MDFu z frezarki i do ogolnego sprzatania mieszkania

jak na razie mam 3 typy

-macalister - o ile sprowadza mi jakis model bo w moim miescie brak na stanie. bardzo dobre opinie uzytkownikow

-karcher WD 3.500 P - 300zl w casto na miejscu. tutaj same dobre opinie, w sieci jest kilka opinii o awaryjnosci silnika (zapewne odkurzali bez worka)

-Soteco leo - ma ktos ten odkurzacz? mam tylko jedna opinie... a odkurzacz bardzo mnie zaciekawil ze wzgledu na niski poziom halasu, tanie czesci i dobre osiagi

jak widac nie chcialbym przekroczyc 500-550zl, a i taka kwote obecnie ciezko mi wydac (ale kupic cos musze bo stoje z robota)

Andmat - 2013-12-16, 20:30

Tego McAlistera sobie odpuść. Mamy go i wozimy na montaże d..y nie urywa. Słabo ciągnie :-) Zaleta to długi wąż i odkurzanie na mokro . Poza tym Kibel..
Stol-Art - 2013-12-16, 20:36

Jedno jest pewne - wystrzegaj się chinoli. Jak kupowałem swój odkurzacz to posłuchałem się głosu forum i kupiłem najtańsze gówno jakie było. Skoro i tak miał być tylko na montaże.... Śmierdział tak, jak cała alejka z butami w auchan podniesiona do kwadratu. Dodatkowo po 2 tyg padło gniazdko od elektronarzędzi i ostatecznie po miesiącu został z niego tylko kabel ( był długi, miałem gniazdko, miał być przedłużacz - okazało się że kabel śmierdzi jeszcze bardziej niż sam silnik i obudowa). I wtedy kupiłem Starmix'a. Jest tak fajny, że nawet czasem przedmucham go sprężarką by ładniej się prezentował :mrgreen:
Pawel S. - 2013-12-16, 23:44

Andmat napisał/a:
Tego McAlistera sobie odpuść. Mamy go i wozimy na montaże d..y nie urywa.
w takim razie karcher odpada bo kolega ma bezposrednie porownanie i macalister wypada lepiej

najtanszy starmix to 608zl + wysylka - za duzo jak dla mnie na teraz :/
a musze szybko cos kupic bo nie moge nic robic...

czy ja dobrze czytam ze starmix AS 1220 P+ posiada cyklon czyli jest bez workowy?

da sie gdzies to kupic taniej?

znalazlem taniej - 500zl

dla informacji - pracowalem z czyms podobnym jak HITACHI WDE 1200 (marka sie zgadza, wyglad podobny, ale nie jestem pewien czy to dokladnie to samo) i bylem zadowolony.
caly dzien frezowania + sprzatanie warsztatu a zbiornik oproznialismy raz w tygodniu (bez worka)

bartesso - 2013-12-17, 05:35

Na warsztacie mam mcalistera. Tak jakwspominał StolArt, zaletą jest tylko długi wąż, bardzo szybko padło gniazdko pod alektronarzędzia
adi - 2013-12-17, 08:03

Pawel S. napisał/a:
a musze szybko cos kupic bo nie moge nic robic...

Odkurzacz domowy + separator z np. metalowej bańki po lakierze spokojnie na początek starczy. Ewentualnie szukaj wypożyczalni elektronarzędzi.
Badziewia nie kupuj bo po co 2 razy płacić po 300zł i za trzecim razem za 600zł, skoro można raz, porządnie i wychodzi taniej. Widziałem takie kupowanie od najniższej półki kilkanaście razy (sam również czasem ten proceder popełniałem :oops: ) - zawsze kończyło się to kupieniem za 2,3 lub 4 razem czegoś porządnego co się nie psuje, a jedynie wymienia części eksploatacyjne. Zsumowana kasiora wydawana na taniochę, zwykle przekraczała koszt porządnej maszynki i szła po prostu do kosza.

P.S. Osobiście tak nie kupuję, ale zawsze istnieją zakupy na raty...

Bebilon - 2013-12-17, 08:18

Od listopada 2011 mamy MacAllistera z Castoramy, działa do tej pory bez problemu, w warsztacie pod dominem, szlifierkami, zagłębiarką, na montażach elektronarzędzia + odkurzanie ;-)

Jak na marketówkę jesteśmy zadowoleni bardzo ;-)

adi - 2013-12-17, 08:30

Z chinami tak jest, jak dobrze trafisz to działa. Ja z chińczyków robiłem Matrixem, Macalisterem, i jakimś tam Noname. Dwa pierwsze trupy, a trzeciego nikt nie chce używać. Stary używany bosch za 300zł daje radę od wielu lat.
Bebilon - 2013-12-17, 08:40

Możliwe że były to pierwsze wypusty odkurzaczy ... a wiadomo początek robią wszystko super, żeby zachęcić i pokazać że warto to kupić.
Dla nas się sprawdza, nie mamy porównania z innymi odkurzaczami, więc nie wiem czy MacAllister ciągnie dobrze czy nie ;-)

Andmat - 2013-12-17, 09:39

U na w tym McAlisterze też już padło gniazdo do elektronarzędzi. Teraz poczekam i kupię festoola :-) Czasami można utrafić dobrą promocję np. w komplecie z zagłębiarką .
Pawel S. - 2013-12-17, 10:33

adi napisał/a:
Odkurzacz domowy + separator
przeprowadzilem sie i nie mam odkurzacza domowego. dlatego szybko musze kupic uniwersalny odkurzacz

adi napisał/a:
Ewentualnie szukaj wypożyczalni elektronarzędzi.
50-80zl/dzien? sorki - niestac mnie :/

adi napisał/a:
Badziewia nie kupuj bo po co 2 razy płacić po 300zł i za trzecim razem za 600zł, skoro można raz, porządnie i wychodzi taniej.
tez siestaram tak kupowac, ale teraz musze szybkocos kupic, a na raty moge kupic dopiero od stycznia.

w takim razie uwage skupiam na starmix AS 1220 P+ lub Soteco leo
za pierwszym przemawia cyklon (czy ktos to moze potwierdzic?), za drugim cicha praca i tanie czesci

Stol-Art - 2013-12-17, 13:58

Starmix ma 20l pojemności, ten drugi 10. A 10l zapełnisz w 5 minut.
Pawel S. - 2013-12-17, 23:15

w takim razie starmix

i teraz pytanie - skoro to profesjonalny sprzet, to moze warto kupic uzywany?
jest na alledrogo za rozsadne pieniadze w innych barwach

jezeli to sprzet pro to powinien mi jeszcze troche posluzyc. jak sie okaze dobry to za jakis czas bede w stanie kupic lepszy model na raty

wyglada identycznie, ale inny kolor http://www.makita.sklepna...-as-1020-p.html
180zl + wysylka
wydaje mi sie dobrym pomyslem - jak myslicie?

SETA - 2013-12-17, 23:20

Kup używany. Tylko sprawdź czy odpala.
Pawel S. - 2013-12-18, 00:12

kupiony ;)
bete - 2013-12-19, 16:10

Pany bo zaraz szału dostanę, które odkurzacze nie kopią - elektryzują sie poza festo????

co kupić?? w miare rozsądnych pieniądzach???

Stol-Art - 2013-12-19, 16:29

Kopie wąż a nie odkurzacz. Kup antystatyczny i nie będziesz miał problemów.
bete - 2013-12-19, 22:23

W moim przypadku nie ma sensu samego węza wymieniać /chińczyk odkurzacz.
Kiedyś używałem Festool model CT 33E i miał super ssanie.
Jako że cenowo jest teraz poza moim zasiegiem to może bosch ???
Czytałem na forum że w jakiś testach miał lepsze wyniki od festoo.
Np. model gas 15, 25/Czy w tych modelach w standarcie są węże antystatyczne??/ . Porównywał ktoś te modele z Festool CT ?
Wiem że są mniejsze od 33 festoola ale to mi nie przeszkadza.
Jak z "ciągiem"????

Jenot - 2013-12-19, 22:24

ja mam festol midi i ciągnie jak młoda koza ;-)
bete - 2013-12-19, 22:29

A widzisz , mieliśmy kiedyś 33 i potem nową midi i różnica była duża na korzyść 33 .
Pawel S. - 2013-12-27, 20:26

dostalem odkurzacz
niestety nie moglem go przetestowac w praktyce poniewaz filtr jest porwany!
o czym sprzedawca oczywiscie nie poinformowal...

teraz pytanie - da sie kupic filtr taniej niz 140zl z wysylka? (najtanszy jaki znalazlem)
bo jak sie nie da kupic to odsylam ten odkurzacz i wole dolozyc 150zl do nowego z gwarancja!

RobRob - 2013-12-27, 21:18

Zawsze masz prawo do zwrotu kasy razem z kosztami wysyłki
luczak85 - 2013-12-28, 00:50

Paweł wez to co zostało z oryginalnego filtra pomierz suwmiarką i dobierz z tego katalogu według wymiarów. https://www.mann-hummel.c...e=7&ktlg_lang=9
Jak już znajdziesz to z numerem katalogowym do najbliższego motoryzacyjnego i koszt nie powinien byc większy jak 30-40pln.

Pawel S. - 2013-12-29, 13:17

wymiary oryginalnego filtra to
fi zew 239mm
fi wew 190mm
wys 105mm

znaleziony zamiennik to MANN-FILTER C 2360 o wymiarach
230
190
102
czyli najwazniejszy wymiar pasuje
ceny w internecie od ok 30zl

sprzedawca odkurzacza obiecal doslac jakis filtr. jak nie bedzie sprawny to kupie ten filtr w motoryzacyjnym - dzieki ;)

Pawel S. - 2013-12-31, 21:07

sorki za post pod postem, ale inaczej sie nie da

dostalem dodatkowy filtr - nadal uzywany, ale w pelni sprawny
testowalem jedynie chwile na frezowaniu + szybkie odkurzenie mieszkania
wnioski:
- ciagnie podobnie jak moj poprzedni domowy odkurzacz :/
- jednak to nie jest cyklon - pyl po frezowaniu osadza sie na filtrze (musze dokupic worki)
- dlugosc przewodu i weza jest tak praktyczna ze podlacze odkurzacz w dowolnym miejscu mieszkania i bez problemu odkurze calutkie mieszkanie :D (przewod 5-6m, waz 2,7-3m)
- glosnosc podczas pracy jak przecietnego domowego odkurzacza, wibracje za to mniejsze